My Grocery Shopping Process

I’m going to make this a quick and easy step by step without a long drawn out story or explanation…

Ain’t no body go time for THAT, so let’s get to the point here.

*Note I have our grocery budget of $150 in mind through out this whole process.

  • Step 1: I look and make two list. What meals I have and what we are out of. Oh! And this includes food + anything else we use for hygene, cleaning, etc.
  • Step 2: I use the flipp app and my stores online website/mailed adds and search for those things in my list that are on sale! I will then list the price and ideal adding as I go. Unless I know an iteam can be found cheaper else where. ( I know I can get bread at our local econo foods for 89 cents)
  • Step 3: I ask what foods my husband is craving and take into account what my toddler has been asking for or run some of her favorite meals by her. I’ll look at the sales ads. Then I will find what I need to make those meals and add them.
  • Step 4: I’ll look at meat and produce in adds and add only what’s on sale at the cheapest.
  • Step 5: I check and make sure my list adds up to only $100 or less.
  • Step 6: One store has a card I can clip digital coupon too, so I do that. The other has a “Super” coupon that is in their sales add I cut that out and put it in my wallet along with any other coupons and my list.
  • Step 7: I go grocery shopping

Here is explanations I was saving.

My list is in my phone with the flipp app and on paper, I take both and sometime forget one..you know which.

Where does the $50 go in my budget?

Well 3 things

Knowing exactly where the sales items are usually in my store I make a point to look. These iteams usually arent included in the add.

I also looking for stock up iteams that are on sale, especially if it’s canned goods.

And during summer/fall we go out to our camp a lot, spend a good bit of time getting wood, and hunting. So we need quick grab n go, grilling,or easy prepared food/drink. During the winter my husband and I have a “date” where we get our favorite foods and watch a movie on the weekend.

Do I store hop?

Sometimes, the stores in town are close enough that it doesn’t bother me too if something like meat is on sale cheaper.

Lastly the irrelevant, my grammar are good is. I have to remind y’all from time to time. 🙂

Comment and let me know what’s on your mind about this.

Simple Meal Planning

Okay y’all. Let me make myself clear.

I’m lazy when it comes to meal planning, because… well if you’re a mom, someone who is working and going to school, or a business owner reading this I don’t need to explain.

This week is my “no spend” week.

Meaning, I HATE grocery shopping and it’s winter, so you never know when the roads are going to be crappy.

Which leads me to thinking I’m gonna keep my little hiney at home. Put my money I WOULD spend in my savings and stretch my groceries out until I have to go.

Which leads me to doing the following steps

1. Look at what I have in my pantry, fridge, freezer.

2. Come up with meals using those things.

3. Write down a “menu” that has no specific days per meal on a magnetic dry erase board.

Which looks like this.

4. When it comes time to cook I choose one meal and look and see if I need to prep something for the next day- like if I decide I want to make Shepard pie, I would lay out some ground venison.

I erase what I cook as I go, day seven rolls around, I’ll look again.

Now what do I do as far as groceries? Let me explain this to you very sloppy, yet simply

This week, I’m at the end of my stock, so I would look in my kitchen to see what I have + sales and create my grocery list and meal plan based off of that.

TIP: I also leave $10- $20 in my groceries budget to stock up or for a great deal.

I.e.

I make a lot of chili in the winter, I will buy 3 cans/bags/what ever that’s non perishable. Use one now and the other two for later.

chicken broth is on sale for $1, I wouldn’t grab just the one I need I would grab 3. Butter is on sale buy one get one free again I wouldn’t buy just one I would but 4 and put the other two in the freezer for later.

And because I know your going to ask.

My grocery budget for the month is $425. This includes any and all consumables, diapers, wipes, toilet cleaners, laundry soap, normal food etc.

I was at $300, but the cost of living has gone up so I had to adjust.

I try to actually only go big bulk shopping once a month because I live so far from a grocery store and then my husband grabs things as needed on his way home from work.

If you live near a store, cut yourself some slack and break down your budget into a weekly budget.

Anyways, that’s basically it. I hope this helps. 🙂 Any questions ask!