Making & Saving Money

Hello,

I hope this blog post finds you well this fine Thursday.

I wanted to let you guys in on my 6 ways I make a little moolah.

Like most stay at home moms I am always looking for ways to make and save money.

And since you are also like most people. You probably want to make and save money.

I am going to share with you little ways I have found to make this happen. These things are not scams, but they wont make you rich in a day either. Just keep the mind set that pennies add up to dollars.

1. My debit card.

I signed up with my bank to earn back 1% cash back everytime I swipe my card as credit instead of debit. Now..no I don’t do credit cards. I have that blocked on my account.

You can run credit and still it works like debit.

This is just what I recieved in the last six months. You can tell I don’t use my card often. Imagine if I did.

2. I am signed up for 2 affiliate programs.

The Pink Buffalo Boutique

I earn a bit of commission, but also can save you money on clothing.

Just use TASHANNA for 10% off at check out. Oh! and they have a payment option so you can purchase clothing, but pay a little chunk at a time monthly.

Amazon

you’ll notice little links to things that I actually do use leading to amazon. when you purchase that product I do get a kick back. Don’t worry though y’all I always go with the cheaper buyer option because I’m not out to put yall in th hole. I’d rather you save some money, but get a good product too. like the glass spice kit I linked here

If you do purchase something from one of these, thank you, I really do appreciate your support.

3. Grove Collaborative

If you haven’t heard of Grove, I am sorry..because you’re missing out.

I was spending up to $50 on my cleaing products, now I am only spending $20. AND they throw in free stuff if you sign up for their VIP membership. I like free stuff.

Beyond saving money I also like Grove because the products I get from them are products I dont have to worry about my baby breathing in when I’m cleaning with and she loves helping me.

4. Ruketen

When I shop online I use Rakuten and get cash back. My last purchase I gained $14.94 dollars back. I cashed in just to show you guys, you ACTUALLY get a check.

Use this when you pull up my affiliate links to amazon….you will save.

5. ThredUP

Y’all know kids grow fast right? So I can’t be the only one ending up with brand new clothes that haven’t been worn.

This is where ThredUP comes in. They have a bag they will send you free so you can purge your house hold of clothes to sell.

I do this twice a year.

Oh, and you can find cheap name brand like new items for yourself.

6. OnMyWay

This little app will pay you to not to text and drive. They are still working on the kinks to be able to pay you via Paypal, but for now they have some pretty awesome rewards and saving offers instead.

Like $100 dollars off invisaline, have a kid who needs braces?

So there you have it. Six legit ways I have found to save and make money. Besides you know, meal prep..shop sales..only buy what you need with an occasional what you want.

I hope you guys liked this. If you did subscribe and give me like.

Comment, let me know if you have any questions.

Peace Out Loves,

The Outdoor Redhead

P.S. I don’t know everything and never will. I’m a student of this life, just like you.

P.P.S

Not sponsered…

Menu For The Month Of January + What This New Year Brings

Hey there folks,

I have new plans for this blog.

One of the things I am going to be doing is posting my monthly menue. I hope this will maybe help some out with that question we all hate

” What’s for supper?” which leads to a ” what do you want.” and ends with a ” I don’t know.”

You know what I’m talking about. We have all had this happen to us. and it is annoying.

Anyhow, Here is my menu ^ up there. It isn’t written on anything fancy and I hope to change that for you soon. For now, there it from scratch.

Recipes come from

Fixate Cook Book

Healthy Cooking For Your Kids

Youtuber Brianna K

And Pinterest

The unlabeled ones are going to be just your basic thrown together recipes that I dont have written down.

Now, for the explination of whats to come.

We know I’m unorganized as all get out, and that is something I am working on this year. My word is Productivity.

I am going to bring you guys on my journey as a mother, a student, and a outdoor enthusiast.

Noticed I said student?

Yes, I am working on my certifications in personal training and nutrition in hopes to be adding ” Health Coach” to my resume in August.

I hope you guys enjoy this new content. I sure enjoy seeing your comments and encouragment.

BTW. You can catch more of me by following me on IG theoutdoorred_shanna or on Facebook The Outdoor Readhead

Thanks yall.

Leave in the comments what your new years goals are. If you’re new to my blog please introduce yourself! Also, be sure to hit follow.

Simple Meal Planning

Okay y’all. Let me make myself clear.

I’m lazy when it comes to meal planning, because… well if you’re a mom, someone who is working and going to school, or a business owner reading this I don’t need to explain.

This week is my “no spend” week.

Meaning, I HATE grocery shopping and it’s winter, so you never know when the roads are going to be crappy.

Which leads me to thinking I’m gonna keep my little hiney at home. Put my money I WOULD spend in my savings and stretch my groceries out until I have to go.

Which leads me to doing the following steps

1. Look at what I have in my pantry, fridge, freezer.

2. Come up with meals using those things.

3. Write down a “menu” that has no specific days per meal on a magnetic dry erase board.

Which looks like this.

4. When it comes time to cook I choose one meal and look and see if I need to prep something for the next day- like if I decide I want to make Shepard pie, I would lay out some ground venison.

I erase what I cook as I go, day seven rolls around, I’ll look again.

Now what do I do as far as groceries? Let me explain this to you very sloppy, yet simply

This week, I’m at the end of my stock, so I would look in my kitchen to see what I have + sales and create my grocery list and meal plan based off of that.

TIP: I also leave $10- $20 in my groceries budget to stock up or for a great deal.

I.e.

I make a lot of chili in the winter, I will buy 3 cans/bags/what ever that’s non perishable. Use one now and the other two for later.

chicken broth is on sale for $1, I wouldn’t grab just the one I need I would grab 3. Butter is on sale buy one get one free again I wouldn’t buy just one I would but 4 and put the other two in the freezer for later.

And because I know your going to ask.

My grocery budget for the month is $425. This includes any and all consumables, diapers, wipes, toilet cleaners, laundry soap, normal food etc.

I was at $300, but the cost of living has gone up so I had to adjust.

I try to actually only go big bulk shopping once a month because I live so far from a grocery store and then my husband grabs things as needed on his way home from work.

If you live near a store, cut yourself some slack and break down your budget into a weekly budget.

Anyways, that’s basically it. I hope this helps. 🙂 Any questions ask!

A Snack Time Solution That Works For Kids & Grown-ups Too

This is just what have done and recently discovered.

The To Go Snacks

I have a designated bin for snacks. All of these snacks are quick grabs for the diaper bag and myself.

In this bin I keep baggies of animal crackers, veggie/fruit straws, nuts, raisins, dried cranberries, trail mix,etc.

I also have pudding cups, granola bars, organic fruit/veggie gummies,freeze dried fruit.

Now, y’all. I am cheap! I buy these things in bulk. Separate the serving sizes, i.e 12 crackers per baggie.

My baggies are colored on purpose this allows me to keep things organized.

Here for example, I have yellow bags filled with apple straws and crackers, blue bags filled with just crackers, and the red bags are just apple straws.

I do separate the nuts for myself into smaller, little snack bags, but I’m out today.

The baggies I use are the cheapest of the cheap on the shelf. One day, I’ll get even cheaper about it and buy reusable ones.

The snacks, like I said are in bulk, on sale, or cheap..but also I am weird about certain ingredients, so I always check out what’s in the food before I buy.

The gummies I buy for my daughter are found at dollar general, the freeze dried fruit is at dollar tree (there is more in the package than Wal-Mart’s brand)

Snacks At Home

I recently discovered this trick and it works SO well with my two year old and my mommy brain.

She gets…her own snack drawer in the fridge! …that she has to share with mommy and daddy.

So, I haven’t found containers yet to organize this a little better, but I took my fruit drawer and added a few things.

In mason jars I have string cheese, the bowl has boiled eggs, then we have apples and grapes.

The grapes I haven’t gotten around to slicing up and putting into baggies..

Right above that drawer I have yogurts.

Also, the door bottom shelf I have her drinks of water.

I need to experiment a little with this and find what will fit in that drawer, but I plan on adding other choices, such as half pb&j,cottage cheese,berries.

My two year old can open the fridge get what she wants and is good to go.

She isn’t allowed in there except after she has eaten her meals and not before.

It took a day to set the boundaries, but after a few “no dont do that” she got it.

Since these are filling nutritious , she so far, goes in once after breakfast and once after lunch. That’s it.

It’s helping teach her independence and boundaries, and helping me skip the 3 minutes of “what can I give her for snack” and it has been awesome for those days I don’t have a minute for lunch to just grab a boiled egg and cheeese.

FRUGALLY Healthy On A Budget : Challenge Accepted.

Hey guys,

So time and time again I have heard “I can nor afford to eat healthy. ”

I took that as a challenge and the challenge was excepted! I am going to PROVE you can buy healthy foods and not break the bank.

I went to our most costly grocery store in our area and shopped, just for you spending $59.13 of my budget and spent it just in healthy foods.

Here is the list. ( not all is shown in the video below, my fualt , sorry)

Apple Cranberry Juice

2 1/2 gal Whole milk

2 blocks of cheese 🧀

1 16 slice american slice cheese 🧀

1 16 ozCottage cheese

2 cans of green beans

Can of mixed vegetables

Can of Black beans

Can of Kidney Beans

4 bags multi grain and whole grain bagels

1 head of Lettuce

1 bag Cole slaw

1 jar Cole slaw dressing

1 Cucumber

10 ears of corn on the cob 🌽

2 lb Grapes 🍇

3lb Apples 🍎

2.54 lb of Bananas 🍌

3lbs of cherries 🍒

2 lb ( 2) Big Beef Tomatoes 🍅

2 fresh baked Italian loaf bread 🍞

Natural polish sausage

2 6pack all natural drum sticks

2 pachages of cured diced ham

2 bags of frozen broccoli

 

So I am all about being 100% honest

when I said in the video I spent a little more because I have a family of 3..and shopped for 3-4 weeks… Here is what I meant.

I bought the quick junk food- 6 frozen 🍕Pizza , 2 banquet meals, 4 snack boxes ofpizza rolls, and waffles…for our days I know we will not be getting home + diapers, allergie pills, paper plates.

Making my total grocery bill

Why? Because… honestly …I do not feel like heating up my house to meal prep 😂

I’ll save that for the 20° below freezing temperatures , not the OMG it’s 82° 🔥 in the UP of Michigan days.

Anyways my tips are

1. Keep inventory of your kitchen

2. Make your grocery list according to the adds

3. Use coupons, savings cards, and apps that will help ger your money back.

4. Keep a well stocked pantry with staples

5. Pre cook meats and break them up into meals, cutting and sectioning them

6. Remember less is more, but fill your plate with mostly vegetables.

Know your portion sizes for meats, produce, and dairy.

Have a great week all,

Shanna