Simple Meal Planning

Okay y’all. Let me make myself clear.

I’m lazy when it comes to meal planning, because… well if you’re a mom, someone who is working and going to school, or a business owner reading this I don’t need to explain.

This week is my “no spend” week.

Meaning, I HATE grocery shopping and it’s winter, so you never know when the roads are going to be crappy.

Which leads me to thinking I’m gonna keep my little hiney at home. Put my money I WOULD spend in my savings and stretch my groceries out until I have to go.

Which leads me to doing the following steps

1. Look at what I have in my pantry, fridge, freezer.

2. Come up with meals using those things.

3. Write down a “menu” that has no specific days per meal on a magnetic dry erase board.

Which looks like this.

4. When it comes time to cook I choose one meal and look and see if I need to prep something for the next day- like if I decide I want to make Shepard pie, I would lay out some ground venison.

I erase what I cook as I go, day seven rolls around, I’ll look again.

Now what do I do as far as groceries? Let me explain this to you very sloppy, yet simply

This week, I’m at the end of my stock, so I would look in my kitchen to see what I have + sales and create my grocery list and meal plan based off of that.

TIP: I also leave $10- $20 in my groceries budget to stock up or for a great deal.

I.e.

I make a lot of chili in the winter, I will buy 3 cans/bags/what ever that’s non perishable. Use one now and the other two for later.

chicken broth is on sale for $1, I wouldn’t grab just the one I need I would grab 3. Butter is on sale buy one get one free again I wouldn’t buy just one I would but 4 and put the other two in the freezer for later.

And because I know your going to ask.

My grocery budget for the month is $425. This includes any and all consumables, diapers, wipes, toilet cleaners, laundry soap, normal food etc.

I was at $300, but the cost of living has gone up so I had to adjust.

I try to actually only go big bulk shopping once a month because I live so far from a grocery store and then my husband grabs things as needed on his way home from work.

If you live near a store, cut yourself some slack and break down your budget into a weekly budget.

Anyways, that’s basically it. I hope this helps. 🙂 Any questions ask!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s